Yüksek İşlem Hacimli 4 Egzotik Parite

Yüksek İşlem Hacimli 4 Egzotik PariteFinans piyasalarında işlem gören birçok döviz ve parite bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenler; Amerikan doları, Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni, Avustralya doları, Kanada doları ve İsviçre frangıdır. Zaten bu dövizler, dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip majör para birimleridir. Ama bildiğiniz gibi bunlar dışında da birçok döviz, finans piyasalarında yer almaktadır. İşte bunlara da minör ve egzotik para birimleri denmektedir. Türk lirası da bunlar arasındadır.

Egzotik pariteler, genellikle yerel yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Ama bu paritelerdeki fırsatları gören yatırımcılar da portföylerine eklemektedir. Bazıları güvenilirlikleri ile öne çıkarken, bazıları kısa vadede getirdikleri kazançlarla dikkat çekmektedir. Bu nedenle egzotik pariteler hakkında da bilgi sahibi olmanız sizin faydanızadır.

Şimdi sizlere işlem hacmi yüksek 4 egzotik pariteden bahsetmek istiyoruz:

USD/PLN Paritesi

Parite Açılımı: Amerikan Doları/Polonya Zlotisi
Baz Döviz: Amerikan Doları
Karşıt Döviz: Polonya Zlotisi
USD/PLN Paritesi Canlı Takip ve Grafik için Tıklayın.

USD/PLN ParitesiAmerikan dolarının, Polonya zlotisi karşısındaki değerini gösteren paritedir. Paritede Amerikan doları baz döviz iken; Polonya zlotisi karşıt konumdadır. Buna göre; doların değer kazandığı durumlarda parite yükselmekte, zlotinin değer kazandığı durumlarda parite düşmektedir. Paritenin öne çıkmasındaki en büyük etken, Polonya’nın büyük bir ekonomiye sahip olmasıdır. Güncel kur üzerinden 1 dolar, 3,40 zlotiye eşittir.

USD/PLN paritesinin 2 yıllık grafiğine göz attığımız zaman; en yüksek seviyesini 10 Aralık 2016 tarihinde 4,2579 ile kaydettiği görülmektedir. Ardından düşüş trendine giren parite, 2018 Şubat itibariyle 2 senenin en düşük seviyelerine gelmiştir.

USD/ZAR Paritesi

Parite Açılımı: Amerikan Doları/Güney Afrika Randı
Baz Döviz: Amerikan Doları
Karşıt Döviz: Güney Afrika Randı
USD/ZAR Paritesi Canlı Takip ve Grafik için Tıklayın.

USD/ZAR ParitesiYüksek işlem hacimli egzotik paritelerden birisi de Amerikan dolarının, Güney Afrika randı karşısındaki değerini gösteren USD/ZAR paritesidir. Baz döviz olması nedeniyle Amerikan dolarının yükselişe geçmesi, paritenin değer kazanmasını sağlayacaktır. Karşıt konumda olan Güney Afrika randı yükseldiğinde de paritede düşüşe geçecektir. Güncel kur üzerinden 1 dolar, 11,72 randa eşittir.

USD/ZAR paritesinin 2 yıllık grafiğine baktığımız zaman; en yüksek seviyenin 15 Mayıs 2016 tarihinde 15,7895 ile kaydedildiği görülmektedir. Bu seviyeden sonra düşüş trendine giren parite, günümüzde 2 yılın en düşük seviyelerini kaydetmektedir.

EUR/SEK Paritesi

Parite Açılımı: Euro/İsveç Kronu
Baz Döviz: Euro
Karşıt Döviz: İsveç Kronu
EUR/SEK Paritesi Canlı Takip ve Grafik için Tıklayın.

EUR/SEK ParitesiAvrupa Birliği para birimi olan Euro’nun, İsveç kronu karşısındaki değerini gösteren EUR/SEK, egzotik paritelerdendir. İsveç ekonomisinin canlılığı sayesinde yüksek işlem hacmine sahiptir. Karşıt konumda olan İsveç kronu ile ters orantılı olan parite, Euro ile doğru orantılı hareket etmektedir. Güncel kur üzerinden 1 Euro, 9,98 krona eşittir.

EUR/SEK paritesinin 2 yılda çizdiği grafiğe göz attığımız zaman; en yüksek seviyesini 2017 yılının sonlarına doğru 9,9904 ile kaydettiği görülmektedir. En düşük seviyesini ise 2016 yılının Nisan ayında 9,1590 ile kaydetmiştir. Geniş bir pencereden baktığımızda paritenin yükseliş trendinde olduğu görülmektedir.

USD/MXN Paritesi

Parite Açılımı: Amerikan Doları/Meksika Pezosu
Baz Döviz: Amerikan Doları
Karşıt Döviz: Meksika Pezosu
USD/MXN Paritesi Canlı Takip ve Grafik için Tıklayın.

USD/MXN ParitesiAmerikan dolarının, Meksika pezosu karşısındaki değerini gösteren USD/MXN, egzotik ama yüksek işlem hacimli paritelerdendir. Parite, Meksika pezosu ile ters orantılı; Amerikan doları ile doğru orantılı hareket etmektedir. Yani dolar yükseldiğinde parite yükselmekte, Meksika pezosu yükseldiğinde ise düşmektedir. Güncel kur üzerinden 1 dolar, 18,7988 pezoya eşittir.

USD/MXN paritesinin 2 yıllık fiyat değişimlerini incelediğimiz zaman; en yüksek seviyenin 2017 Ocak ayında 21,9220 ile kaydedildiği görülmektedir. 2 yıllık sürece en düşük seviyenin görüldüğü 2016 Nisan ayında 17,1575 seviyesi kaydedilmiştir. Bu seviye sonrasında yükseliş trendine giren parite, 2 yılın en yüksek seviyesini 2017’nin başında görmüştür.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn