Petrol 5 Yılın En Düşüğünde

Petrol 5 Yılın En DüşüğündePetrol fiyatları, 5 yılın en düşüğünde seyrediyor. New York piyasasında kazançlar ve kayıplar arasında dalgalı bir seyir izleyen petrol fiyatları, OPEC’in kararlarından ve küresel ekonomilerden etkilenmeye devam ediyor. Yatırımcılar, İran’ın diğer OPEC üyelerine katılarak pazar payından vazgeçmemesi sebebiyle ABD’deki petrol stoklarının düşüş gösterdiğini düşünüyor. Aynı zamanda petrol fiyatlarında yaşanan düşüş Goldman Sachs’a göre yaklaşık 1 trilyon dolarlık projeleri riske atıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, petrol fiyatlarında 60 dolara kadar düşmesinin Türkiye ekonomisine olumlu etkiler yaratacağını belirtti. Davutoğlu, “petrol fiyatlarındaki 60 dolara geri dönüş ülke ekonomimize olumlu etki yapacaktır. Bu olumlu etkiyi, petrol fiyatlarındaki düşüşü tüketicimize, vatandaşımıza yansıtıyoruz, pompa fiyatlarında çok ciddi düşmeler oldu. Ama kesinlikle petrol fiyatlarının düşüşünden kaynaklanan bir gevşeme, disiplinden kopuş söz konusu olmayacak” dedi.

Petrol vadelileri % 1 oranında yükseldikten sonra yatay bir seyir izlemeye başladı. EIA tarafından açıklanan verilere göre dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de petrol stokları, geçtiğimiz hafta 847.000 varil düşüş gösterdi. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh de İran’ın hiçbir koşulda pazar payından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle Arap borsaları düştü ve 2014 yılının en çok dalgalanan borsaları arasına girdiler. Özellikle Dubai, Mısır ve Katar borsaları dalgalanan borsalar arasında yer alıyor. Petrol fiyatlarının geçtiğimiz hafta, son 5 yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine gevşemesi nedeniyle Arap borsaları sert düştü. Mısır Borsası’nda işlem gören şirketlerin piyasa değeri 22 milyar Mısır Pound’u azaldı.

OPEC’in geçtiğimiz ay düzenlediği toplantıda üretim kotasının sabit tutulması kararından bu zamana petrol fiyatları, % 20’den fazla düşüş gösterdi. Venezuela gibi üye ülkeler petrol üretiminin düşürülmesi konusunda çağrıda bulunmuştu. Ama bu çağrı pek dikkate alınmadı ve Suudi Arabistan üretim miktarında azalmaya gitmedi. Bu hafta İran’da üretim kotasında değişiklik yapmayacağını açıkladı.

Petrol fiyatlarında yaşanan bu uzun süreli düşüşler küresel piyasaları etkiliyor. 1 trilyon dolarlık projeler petrolde yaşanan düşüş nedeniyle risk altında. Goldman Sachs, çoğu nihai yatırım kararını bekleyen 400 petrol ve gaz projesi inceledi. Yaptığı araştırmaya göre petrolün 70 dolar olması durumunda 2020 yılında günlük 2,3 milyon varillik üretim ekonomik olmayacak. 2025 yılı içinse bu rakam günlük 7 milyon varile çıkıyor. Bu durumda, günlük küresel petrol talebinin % 8’ini oluşturuyor. Bu yaklaşık 930 milyon dolarlık yatırımı riske sokuyor.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn