Neden Para Biriktirmek Gerekiyor?

Neden Para Biriktirmek Gerekiyor?

Küçük yaşlarda parayla ilk tanıştığımız zamanlarda bize öğretilen ilk şey, paramızı idareli kullanmamızdır. Para biriktirmemiz ve zor zamanlar için paramızı doğru kullanmamız gerektiği öğütlenir. Peki, gerçekten bu kadar önemli midir? Kesinlikle önemlidir! Çünkü insanoğlunun başına hiç beklemediği zamanlarda beklenmedik şeyler gelebilir ve maddi sıkıntı çekebilir. Maddi sıkıntılara karşı en iyi koruma ise birikimlerdir.

Para biriktirmek için birçok bahane üretiriz ve herkesten önce kendimiz bu bahanelere inanırız. Oysaki para biriktirmenin ne kadar önemli olduğunu biliriz; yalnızca böyle bir plan yapmakta zorlanırız. Bazılarımız ise neden para biriktirmesi gerektiğinin farkında bile değildir. Para ile ilişkisi iyi olmayan kişiler, bugün olmasa bile gelecekte maddi bir sıkıntı yaşayabilirler. İşte o zaman geldiğinde birikimin önemine varırlar; ama her şey için çok geç olmuştur. Neden para biriktirmeliyim diyenler Buradan (Paratic.com) aradıkları cevabı bulabilirler.

Para biriktirmek yalnızca sıkıntı çekmemek ve geleceğe yatırım yapmak için değildir. Birikiminiz olduğu zaman kendinizi daha iyi hisseder ve daha mutlu olursunuz. Geleceğe daha güvenli bir şekilde umutla bakabilirsiniz. İş fikirleriniz varsa; bunları gerçekleştirmek için iyi fırsatlar yaratabilirsiniz. Ayrıca gençken çalışmak için enerjiniz vardır; ama yaşlandığınızda bu enerjiyi bulamazsınız. İşte bu nedenle emeklilik döneminiz için birikim hesabı oluşturursanız, mutlu bir emeklilik yaşayabilirsiniz.

Eğer birikim yapan genç çiftlerseniz, ileride çocuğunuz olduğu zaman ona daha iyi bir gelecek sunabilirsiniz. Birçok aile pahalı hayat koşullarından yakınmaktadır. Eğer bu durum karşısında kendinizi korumaya almak ve geleceğinize umutla bakmak için para biriktirirseniz, kendinizi daha iyi hissedersiniz. Çocuklarınız için eğitim fonu oluşturabilir ve bugünden başlayarak birikim yapabilirsiniz. Bu sayede gelecekte hayalini kurduğunuz rahat yaşam koşullarına da sahip olabilirsiniz.

Daha çok paraya sahip olmayı hepimiz isteriz. Ama istemek yeterli olmuyor ve atmanız gereken bazı adımlar bulunuyor. Daha fazla paraya sahip olmak için öncelikle elinize geçen parayı doğru bir şekilde kullanmayı bilmelisiniz. Tasarruflu olmalı ve gelir – gider tablosu yapmalısınız. Harcamalarınızı azaltmalı, elinize kalan para miktarını artırmalısınız. Elde ettiğiniz gelirden mutlaka bir kısmı, birikim hesabınıza aktarmalı ve gelecek için biriktirmelisiniz.

Birikimlerinizi ise yatırımlarla değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü paranız durduğu yerde değer kazanmaz ve aksine değer kaybeder. Ama yatırımlarla paranızın değerini arttırabilirsiniz. Bu nedenle para ve yatırım konuları hakkında bilginizi artırmalı, araştırmalar yapmalısınız.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn