Hangi Sektörlere Yatırım Yapmalı?

Hangi Sektörlere Yatırım Yapmalı?Geçtiğimiz yıl göstermiş oldukları iyi performans sonrasında yatırımcısına kazandıran hisse senetleri, bu yılda kazandıran yatırım araçları olacak gibi görünüyor. Sektörel bazda meydana gelen gelişmeler ve dünyada meydana gelen olaylardan etkilenmeyen hisse senetlerine yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Peki, hangi sektöre ait hisse senetleri alınmalı ve hangi sektörlere güvenmeli?

Temmuz ayı sektörel güven endeksleri açıklandı ve hizmet sektöründe % 2,8 oranında, inşaat sektöründe % 1,7 oranında azalma meydana geldi. Buna rağmen perakende ticaret sektöründe % 1,1 oranında artış meydana geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin sektörel güven endekslerini mevsim etkilerinden arındırılmış haliyle yayınladı. Bu rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi temmuz ayında % 2,8 oranında azaldı. Haziran ayında 97,9 olan güven endeksi, Temmuz ayında 95,2 oranına indi. Bu azalmanın nedeni olarak son üç aylık dönemdeki iş durumunun kötüleşmesi ve hizmetlere olan talebin azalması gösteriliyor. Gelecek üç aylık dönemde ise hizmetlere olan talebin azalacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandığı söyleniyor.

İnşaat sektörü güven endeksinde de Temmuz ayında azalma meydana geldi. % 1,7 oranında olan azalma nedeniyle, Haziran ayında 79,9 olan inşaat sektörü güven endeksi, Temmuz ayında 78,5 oranına düşmüş oldu. Bu azalmanın ise alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığı söyleniyor. Gelecek üç aylık dönemde ise toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı arttı.

2014 yılının kazandıracak sektörlerinden olan perakende sektörünün güven endeksi ise artış gösterdi. 2014 yılında kazandıracak sektörleri buradan öğrenebilirsiniz. Temmuz ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi % 1,1 oranında artış gösterdi. Bu artışla Haziran ayında 102,5 olan sektörel güven endeksi, Temmuz ayında 103,6 oranına yükseldi. Artışın, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi ile satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Sektörel haber ve gelişmeleri takip ederek hangi sektörlere ve hisse senetlerine yatırım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Piyasalardan edindiğiniz bilgileri analizlerle destekleyerek birikimlerinizi kazançlı şekillerde değerlendirmiş olursunuz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn