Gelişen Ülke Paraları Hint Rupisi ve Güney Kore Wonu ile Yükseldi

Gelişen Ülke Paraları Hint Rupisi ve Güney Kore Wonu ile YükseldiGelişen ülke para birimleri son günlerde oldukça karmaşık bir seyir izlese de doların gerilemesini fırsat bilerek yükselişe geçtiler. ABD’nin enflasyon rakamlarının karmaşık gelmesi ile dolar küresel piyasalarda değer kaybetti. Doların değer kaybı ve risk algısındaki iyileşme, gelişen ülke paralarını destekledi.

ABD’de açıklanan verilerin ve Trump’ın açıkladığı verilerin etkisi ile dolar, Şubat ortasından beri görülen en kötü haftalık performansı sergiliyor. Azalan ticari endişeler ve TCMB’nin 625 baz puanlık faiz artışı ile gelişen piyasaları destekleyen faktörler ortaya çıkmış oldu. Türk lirası bu hamle ile dolar karşısında yükselişe geçti.

Döviz kurları TCMB hamlesi ile düşüşe geçerken Türk lirası, gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kazanan oldu. MSCI EM Asya Endeksi, yükselişini ikinci güne taşırken, haftalık bazda artış kaydetti. Hint rupisi, Güney Kore wonu ve Tayland bahtı yükselişe geçerken, Onshore yuan haftalık bazda değer kaybetti.

Döviz Kurlarındaki Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın!

Hint rupisi kuru, TCMB’nin faiz kararı ile sert düşüş kaydettikten sonra bugün yüzde 0,2’ye yakın yükselişle 0,0853 liradan alıcı buluyor. Güney Kore wonu da benzer bir seyir izledikten sonra bugün yüzde 0,8 oranında yükselişle 0,0055 liradan işlem görüyor.

Gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısındaki seyrine baktığımızda ise en fazla değer kazananın Rus rublesi olduğunu görüyoruz. Ruble yüzde 0,82 oranında artı yönde değişimle dolar karşısında en fazla değer kazanan EM parası olurken, ikinci sırada Güney Kore wonu yer alıyor. En çok değer kaybeden ise yüzde 0,54 eksi yönde değişimle Türk lirası olarak karşımıza çıkıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Orta Vadeli Program hakkında yaptığı açıklamalar, bir miktar iyimserlik yaratmış durumda. 20 Eylül’de açıklanacak olan 3 yıllık iş planının ana ve temel hedefleri, enflasyon, faiz ve büyüme olacak. Albayrak, tüm bakanlıklara sorumluluklar verileceği, ölçülebilir bir program olacağı ve gerçekçi makro hedeflerin ortaya koyulacağına dikkat çekti. Şimdi OVP’nin açıklanması bekleniyor.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn