Euro Yükselişini Sürdürüyor!

Euro Yükselişini Sürdürüyor!Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu’na (IMF) bu hafta yapacağı ödemelerde temerrüde düşmeyeceği söylentileri, Euro’nun 4. günde de yükselişini sürdürmesini sağladı. Euro Bölgesi ekonomisi, yeni siparişlerin istihdamı desteklemesiyle birlikte ivme kazandı. Uzmanlar güçlü ve sürdürülebilir bir toparlanma yaşandığına dikkatleri çekiyor.

Yunanistan’ın IMF’e 9 Nisan’da vadesi dolan, 450 milyon Euro’luk ödeme yapması gerekiyor. Yunanistan Vekil Maliye Bakanı Dimitris Mardas’ın bu ödemenin zamanında yapılacağını bildirmesi üzerine, Euro 16 önemli para birimi karşısında yükseliş sergiledi. Dolar ise Cuma günü; ABD’li işverenlerin Mart ayında, Aralık 2013’ten beri en az sayıda işe alım gerçekleştirdiği açıklaması üzerine düşüşünü koruyor. Avustralya doları geriledi ve Yeni Zelanda doları ile parite olmaya yaklaştı.

Citigroup Inc. Döviz stratejistlerinden Todd Elmer, dolardaki yükseliş beklentisiyle açılan uzun pozisyonların, zayıflayan dolardan etkilenerek gevşediğini ve buna bağlı olarak da Euro’nun geçici bir yükseliş göstereceğini belirtti. Singapur’da bulunan TD Securities Inc. Kur stratejistlerinden Prashant Newnaha ise Yunanistan’ın IMF’e olan borcunu ödeme konusunda, piyasadaki genel beklentinin olumlu olduğunu; borcun ödenmesinin Euro için de pozitif olacağını ifade etti.

Euro Amerikan doları karşısında % 0.1 düşüşle 1.0854 dolardan işlem gördü. Euro 4 günlük yükselişi ile % 2.4 oranında kazançlarını genişletmiş oldu. Spot Dolar Endeksi’ne göre dolar, % 0.1 puan geriledi ve 1,181.52 puana indi.

ABD şirketlerinin istihdam verileri konusunda Bloomberg anketine katılan 98 ekonomistin tahminleri 245,000 seviyesindeydi. Ancak Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü açıkladığı verilere göre Mart ayında 126,000 istihdam sağlandığı bildirildi.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn