Borsada Yatırım Yapmak için Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Acemi ve yeni başlayacak olan yatırımcılar için borsada yatırım yaparken bilinmesi gerekenler nelerdir hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Borsada Yatırım Yapmak için Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?Elinde birikmiş parası olan kişiler genellikle borsa piyasasında yatırım yapıyorlar. Borsaya giriş yapmadan önce piyasayı çok iyi ve doğru yerlerden öğrenmeniz gerekmektedir. Demo hesap ile alım ve satım işlemlerini sanal para yardımıyla nasıl yapabileceğinizi öğrenip deneyim kazanabilirsiniz. Şimdi sizlere borsada yatırım yapmak için bilinmesi gerekenleri detaylarıyla birlikte anlatacağım.

Borsa Piyasasında Yatırım Yapmak

Borsa Piyasasında Yatırım YapmakBorsa, ticarete konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı ve alıcı ile satıcının bir araya gelmesini sağlayan kurumsal piyasadır. Borsaların kurumsal olmaları kendilerine özgü kurallarının olmasından, piyasa olmasının nedeni ticari malların alınıp satıldığı yer olmasından kaynaklanmaktadır.

Borsada yatırım yapmak iyi bir bilgi birikimi ve deneyim istemektedir. Günümüzde internet sayesinde borsa yatırımcısı olmak isteyen kişilerin bilgi edinebileceği birçok kaynak vardır. Aynı zamanda aracı kurumlarında internet üzerinden ücretli veya ücretsiz olarak sundukları eğitim olanakları bulunmaktadır. Borsada dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hisse senetleri ile birlikte anılan borsaların tek yatırım aracı elbette hisse senetleri değildir. Tahvil, bono, emtia, döviz, vadeli işlem sözleşmeleri ve Nasdaq gibi dünyaca ünlü borsa endekslerine de borsaların yatırım araçlarındandır. Borsaların doğuşu hisse senetlerinin el değiştirmeye başlaması ile olmuştur. Bu nedenle borsalar hisse senetleri ile birlikte anılmaktadır.

Borsada Yatırım Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Borsada Yatırım Yaparken Bilinmesi GerekenlerYatırım yapmak isteyen kişiler borsa bilgisine sahibi olduktan sonra bir banka veya aracı kurumdan yatırım hesabı açtırmalıdır. Vadesiz yatırım hesabı açtırmak için bu kurumlara gidildiğinde, yetkili size bazı evraklar verecektir ve gerekli yerlerin doldurularak imzalanmasını isteyecektir. Bu işlemleri yerine getirdikten sonra 2 – 3 iş günü içerisinde hesap aktif hale gelir ve hesaba para yatırılması ile birlikte internetten işlem yapılmaya başlanabilir. Borsa işlemlerinin internet ortamına taşınması, işlemlerin eskiye göre çok daha hızlı bir şekilde yapılmasını mümkün kılmıştır. Aynı zamanda borsa seans salonları gibi gürültülü ve stresli bir ortamda işlem yapmak yerine ev gibi rahat ortamlardan yatırım yapılarak daha doğru yatırım kararları alınabilir.

Hesabın açtırıldığı kurumun web sitesi üzerinden yatırım sekmesi aracılığıyla işlemler gerçekleştirilir ve kontrol edilir. Bir hisse senedine yatırım yapılmak isteniyorsa, bazı araştırmalar yapmak gerekir. Borsa riskleri nelerdir, nasıl önlenir ilk bunu öğrenmelisiniz. Hisse senedinin ait olduğu sektörün ve şirketin geleceği hakkında yorum yapabilmek gerekir. Bunun içinde iyi bir piyasa takipçisi ve analisti olmak gerekmektedir. Alınan borsa eğitimi sayesinde bunların nasıl yapılması gerektiği öğrenilecektir. Bu şekilde de kazançlı yatırım işlemleri gerçekleştirilmiş olacaktır.

Bir borsa yatırımcısı için kendi stratejileri ile işlem yapması büyük bir önem taşımaktadır. Borsalar spekülasyona açık piyasalardır ve bu nedenle de güvenilerek girilen işlemden bile kayıp yaşama olasılığı vardır. Spekülasyon yapmak amacıyla piyasada dolanan asılsız tüyolara itibar etmemek gerekir. Yatırımcıların kendi işlem stratejilerine göre hareket etmesi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn