Borsada Vadeli Yatırım Yapmak

Borsada Vadeli Yatırım YapmakHisse senetleri ile birlikte anılan borsa piyasasında hisse senetleri dışında yatırım araçları ile de farklı yatırım işlemleri yapılmaktadır. Borsada işlemler sürelerine göre vadeli işlemler ve vadesiz işlemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Vadesiz işlemlerde yatırım araçlarının bugünkü fiyatları üzerinden işlemler gerçekleştirilirken, vadeli işlemlerde gelecek fiyatları üzerinden işlemler gerçekleştirilmektedir.

Borsaları bu özelliği nedeniyle spot piyasa ve türev piyasa olarak ayırmak da mümkündür. Vadeli işlemlerin gerçekleştirildiği sözleşmeler türev piyasalarda işlem görmektedir. Bu sözleşmelere futures sözleşmesi denilmektedir. Teslimatı ve ödemesi ileri bir tarihte gerçekleştirilmek üzere bir yatırım aracının bugünden alınıp satılmasını sağlayan sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler de organize olmuş piyasalarda işlem görmektedir.

Borsalar günümüzde internetten gerçekleştirilen işlemleri ile eskiye göre çok daha avantajlıdır. Borsa piyasası, birikimlerin değerlendirilebileceği yasal, güvenli, kazançlı piyasalardır. Ama bu kazançlar bilinçli yatırımcılar tarafından elde edilebilmektedir. İnternet üzerinden günümüzde sunulan ücretsiz eğitimler sayesinde de bilgi sahibi olmak kolaydır. Aracı kurumlar ve eğitim amacına hizmet eden borsanasıloynanır1 gibi siteler sayesinde kısa sürede borsa hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Borsada vadeli işlemlerin yapılma nedeni 3 tanedir. Riskten korunma amaçlı (hedging), spekülatif amaçlı, arbitraj amaçlı olarak yapılmaktadır. İlk vadeli işlemlerin yapılma nedenine bakılacak olursa, tarım ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen değişikliklerden korunma amaçlı olarak yapıldığı görülmektedir. Daha az riskle ve güvenli bir şekilde yatırım yapmak isteyen kişiler vadeli işlemleri rahatlıkla tercih edebilirler.

Vadeli işlemler denildiği zaman Chicago Board of The Trade (CBOT) en önemli türev borsayı oluşturmaktadır. İlk vadeli işlemler CBOT’ta 1851 yılında yapılmıştır. Sanayiciler ve çiftçilerin ürünlerini pazarlamak için çıktıkları yolda zarar etmelerinin önlenmesi mantığıyla yani risklerden korunmak amacıyla CBOT kurulmuş ve vadeli işlemler yapılmaya başlamıştır.

1972 yılına gelindiğinde ise kur sisteminin değişmesi sonrasında para birimleri için yapılan vadeli işlem sözleşmelerinin işlem göreceği Uluslararası Para Piyasası (IMM) kurulmuştur. Bu şekilde de yalnız emtia ile değil döviz ile de vadeli işlemler yapılmaya başlamıştır.

Vadeli İşlem Nedir, Vadeli İşlem Yaparak Borsa Nasıl Oynanır Öğrenin!

Vadeli işlem borsalarının en temel görevi olarak gelecekte yatırım aracının fiyatında meydana gelebilecek olan olumsuz fiyat dalgalanmalarından olumsuz etkilenmenin önüne geçmektir. vadeli işlem borsalarında riskten korunmak için risklerin daha kolay bir şekilde yönetilebilecek olanlara transfer işlemi de yapılmaktadır. Gelecek fiyatlarının yükselmesinden endişe eden yatırımcılar alım yapar, düşmesinden endişelenen yatırımcılar da satış yapar ve riskler kolayca alt edilmiş olur.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn