Borsada Kazanmak için Ne Yapmalı?

Borsada Kazanmak için Ne Yapmalı?Borsada para kazanmak tabi ki mümkündür, fakat bunu kısa vadede kaç kişi yapabilir ki? Amatör borsacı olup, başkalarının fikirleri ile hareket etmek yerine, kendinizi geliştirerek ve bilgilerinizi artırarak, kendi kararlarınızı kendiniz verebilecek yapıya bürünerek, yine çevredeki önemli kişileri takip etmek daha avantajlı değil midir? Çabuk hareket etmek bazı zamanlar faydalı olabilir. Örneğin sizinle bir beklenti analizi ve gerçekleşen veriler üzerine bilgilerimizi paylaşalım. Aşağıdaki rakamlar tamamen hayal ürünüdür, fakat mantığı öğrenmeniz sizin için yeterlidir

Ekonomik Verilere Göre Bazı Adımlar

Türkiye’nin 2014 ilk çeyreği ekonomik büyüme rakamlar şu şekilde: Önceki (2013 son çeyrek) %2.2, Beklenti %2.5, Açıklanan %2,6

2013 son çeyreğinde %2,2 Türkiye büyüdü, 2014 ilk çeyreği için piyasanın beklentisi en az %2.5 büyümektir ve bu tarihte açıklanan veri ise 2.6 yani beklentiden daha büyük olduğunu görüyorsunuz. Bu veri açıklandığı özellikle bankacılık, holding ve bazı hisse senedi gruplarında artış olacaktır.

Hızlı davranmak bu şekilde önemli olabilir. Ayrıca beklentinin altında verinin gelmesi durumunda hisselerin değer kaybedebileceği de göz ardı edilmemesi gerekir. Bırakın verin açıklansın, siz ondan sonra pozisyon alın. Veri açıklanmadan önce alınan pozisyonlarda, zarar ya da kar etme ihtimaliniz her zaman vardır.

Kazanç ve Kayıp Sisteminiz Olması Gerekli

Riski her zaman minimize tutmanın dikkate değer olduğu unutulmaması gerekir. Şöyle bir örnek verelim. 1.00 seviyesinde hissenin tutunduğunu ve yukarıya doğru yükseleceğini düşünüyorsunuz. 1.00 destek seviyesi ve sonraki destek ise 0.90 kuruş. 1.00’dan alım işlemi yaptınız, sonraki ilk dirence gelince takip edin, gerekiyorsa hepsini ya da bir kısmını satın.

Eğer tam tersi olursa, 0.90 seviyenizin birkaç kuruş altı sizin son Stop noktanız (zararına pozisyonu kapatma seviyeniz) olmalı. Her zaman kazanç elde etmeyi değil, para kaybetmeyi de göze aldığınız sürece bir adım önde olacağınız kesindir. Ayrıca hisse fiyatlarının düşmesi her zaman yeni fırsatların oluşması, fiyatların ucuzlaması anlamına geleceği için fırsat kollamanızı öneriyoruz.

Aldığınız hisse senetlerini her zaman zirvede satmayı asla düşünmemelisiniz. İlk dirence geldiği zaman bir kısmını satmak, direnci kırıp sonrakine ulaştığı zaman bir kısmını daha elden çıkartmak gayet mantıklı değil midir? Tam tersi düşüş geliyorsa fazla durmamanız önemlidir. Alım yapıyorsanız, ayı piyasasının egemen olduğu anlarda kazanmak zordur. Bu yüzden boğa yani (yükseliş) ağırlıklı hisselere yönelmek, risklerinizi daha aza indirebilir ve borsadan para kazanmanızı sağlayabilir.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn