Borsada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Borsada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Borsa piyasası hatalı işlemlere karşı yatırımcıları zarardan koruyan bazı kurallar koyarak ilk adımı atabilirsiniz. Örneğin kanal analizi içerisinde ilerleyen hisseleri takip ediyorsunuz ve düşüş kanalının üzerine geçen bir senet için şöyle 2 kural getirebiliriz. Çizginin üzerine %3, %5 gibi primlerle yükseldi mi? Yani Çizgi 1.00 ise 1.03 veya 1.05 gibi fiyatlara ulaştı mı?

İkincisi kanalı üzerine fiyatlar ulaştığında sadece izlemede kalınır ve piyasanın bir miktar kar satışları ile biraz geri çekilse de çizginin üzerine değerek destek gibi çalışmasını sağlarsa o aşamalarda işleme girilmesi bazen kar patlamasına neden olabiliyor. Çizginin üzerinde birkaç kuruş kalması kırılma anlamına gelmediğini biraz eleme yapmanızı ve tuzaklara düşmemeye çalışmanızı öneriyoruz. Borsada kazanmak için ne yapmanız gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Hangi Hisseler Daha Cazip

Hareketli ve yatırımcısı çok sayıda olup günlük işlem hacmi 1 milyon TL ve üzeri rakamlardan oluşan hisseler arasında seçimlerde bulunabilirsiniz. Örneğin en çok işlem gören senetlerdeki ilk 10 genelde pek değişmez ve Türkiye’deki büyük şirketlerden oluşur. Geçmiş senelerdeki karlılık oranlarını araştırırsanız her sene rutin büyüme oranlarına sahip ve endeksin hareketinde ana ölçüt diyebileceğimiz alanlarda yer alır.

Endeks yükselecekse o hisselerdeki tek kalemde örneğin 3.000.000 TL değerinde işlemlerle gerçekleşir. O halde şöyle bir madde ekleyebiliriz: USD\TRY kurunu olumsuz etkileyen bir gelişme olduğunda ters etkinin endekste olup olmadığı araştırılır ve alış işlemleri en çok işlem gören senetlerde yoğunlaşmış ise bu saatlere dikkat etmekte fayda var.

Dönemlere Göre Strateji

Hisselerde satış daha baskın ise almak ne kadar mantıksız ise alış dalgasında ise açığa satış yapmak bir o kadar risklidir. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik verilerden hep etkilenir ve siz bu yelpazedeki çarkların yeterince verimli çalışıp çalışmadığını ekonomik veriler ile bulabilirsiniz. Ya da bu işi uzmanlara bırakın ve veri açıklandığında canlı olarak birkaç yorum izleyin. Borsa ne zaman düşer, ne zaman yükselir sorusunun cevabı için burayı tıklayın.

Önünüzde hisse grafikleri ve tepkilerin hangi aşamalarda yer aldıklarını görün. Emin olun birincisinde hisse almadığınız için pişman olsanız bile sonraki ve daha sonraki aşamalarda ne yapmanız gerektiğiniz daha net şekilde anlayacaksınız. Kriz dönemlerinde açığa satış, bu etkilerin kırılmasını göründüğü aylarda yani toparlanma dönemlerinde alış daha caziptir. Fakat toparlanma ya da krizlerin etkisini kıran temel analiz verileri ve MB başkanlarının açıklamaları olup piyasanın her zaman sizin düşündüğünüz gibi tepki vermeyeceğini ve onların ne yapmak istediğini görerek ve biraz da kafa yorarak biraz daha dikkatli yaklaşabilirsiniz.

Geleceğe Yönelik Hisse Seçimi

Büyüme oranları her geçen seneye göre artan ve yatırım alanlarında yer bulan, karlılık düzeyleri yükselen ve adeta dünyaca ünlü bir marka olma yolunda ilerleyen şirketlerimize dikkat edin. Örneğin Ülker, yabancı bir bisküvi-çikolata firmasını satın alarak dünyanın ilk 3 üreticisi arasında yerini aldı. Bundan sonraki 10 yıl içinde yeni atılımlar ile kendisini daha ileri bir noktada görmemiz belki mümkün olacak. 400 hisse var hangisini araştırayım diyebilirsiniz.

Ayda bir kere yayınlanan ve hisselerdeki önemli atılımları analiz eden, yorumlayan, grafikler ile açıklayan ekonomi dergilerine abonelik başlatabilirsiniz. Paranızın tamamı ile hisse almak çok riskli olup, en fazla %5 kaybetme toleransı kuralına uymanızı öneririz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn