Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

 

b

yatırımcılarının başarısızlık nedenleri riskleri önleyememektir. Bu da bilgi ve deneyim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Birinin tam diğerinin eksik olması nedeni ile bile kayıpla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle riskleri önlemek için bilgi birikiminizi ve deneyiminizi arttırmanız gerekir. Oyunu kuralına göre oynarsanız, kısa sürede riskleri minimum hale getirip maximum kazanç elde edebilirsiniz.

Peki, borsa riskleri nelerdir, nasıl önlenir, gelin hep birlikte bakalım:

Borsa piyasası  fiyat tahminleri üzerine kuruludur. Amaç düşük fiyattan yatırım araçlarına sahip olarak değeri yükseldiğinde satarak birikimlerin değerlenmesini sağlamaktır. Bu kapsamda yatırım araçlarının fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmeniz gerekir. Arz ve talep unsurlarına göre değişiklik gösteren fiyatlar bunun dışında birkaç değişkene bağlı olarak değişmektedir. Örnek vermek gerekirse;

Ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi dengesizlikler, merkez bankalarının uygulamış olduğu faiz politikaları, enflasyon, işsizlik ve tarım dışı istihdam oranlarındaki değişiklikler, devlet başkanlarının konuşmaları, ülkeler arası anlaşmazlıklar, savaşlar, istenmeyen doğal afet durumları kısacası ekonomiyi olumlu veya olumsuz yönde etkileyen gelişmeler yatırım araçlarının fiyatlarına doğrudan yansımaktadır. Bunun nedeni yatırımcıların alım güçlerinin değişmesiyle alakalıdır.

Borsada tahviller, hisse senetleri, bonolar, yatırım fonları, borsa endeksleri, altın, gümüş, platin, bakır, petrol, buğday, mercimek gibi ticarete konu olan emtialar, tüm dövizler işlem görmektedir. Yatırım araçlarının fiyatları birbirine bağlı olarak da değişmektedir. Örnek vermek gerekirse; dolarda artış meydana gelmesi genellikle altının değer kaybetmesine neden olmaktadır. Bu gibi ince ayrıntıları öğrenerek, işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Piyasada riskleri kontrol altında tutabilmeniz için borsayı çok iyi bilmeniz, mantığını kavramış olmanız gerekir. Bunun için aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmanızı önerebiliriz. Para kazanmak adına eğitimlerin ücretli – ücretsiz olmasına takılmamalısınız. Borsada kazanmak için ne yapmalı buradan öğrenebilirsiniz. En iyi imkanı sunan kurumların eğitimlerini almalısınız. Böylelikle risklerin önlemesi konusunda nasıl davranmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Yatırımcılar genellikle riskleri önlemek adına tek bir yatırım aracını portföyüne eklemektense çeşitlendirmeyi tercih etmişlerdir. Böylece risk faktörleri araçların üzerine dağıtılmış olur. İyi bir piyasa takibi ve analizi sayesinde verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca tek fiyat üzerinden alım – satım yapmak yerine farklı fiyat seviyelerinden kademeli olarak işlem yapılması daha doğrudur. Böylelikle daha kârlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Riskleri önlemek adına borsa takibi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Fiyatların neden değiştiğini anlamalısınız. Temel ve teknik analizleri muhakkak pozisyon açmadan kapamadan önce yatırım aracınızın üzerinde uygulamalı, sonucunda nasıl davranmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Analizler sayesinde en doğru zamanı yakalayarak, kâr getirmesi beklenen pozisyonları değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde ters bir durumla karşılaşacağınız sinyalini alıyorsanız, direkt işleminizi kapatmalısınız. Tüm bunları zaman içinde artan bilgi ve deneyimleriniz sayesinde kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, para kazanılan her yerde riskler söz konusudur. Önemli olan var olan ve oluşması muhtemel tehlikeleri öngörebilmektir. Bu sayede bu risklerin önüne geçebilirsiniz. Borsada da belli başlı konuların bilinmesi halinde karşınıza çıkabilecek her türlü engeli aşabilirsiniz. Bunun için aracı kurumlarının eğitimlerine katılmanızı ve demo hesap uygulamasını kullanmanızı öneririz. Böylelikle borsada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir uygulamalı olarak daha kolay anlayabilirsiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn