Borsa Piyasası Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa piyasası nedir, yatırım nasıl yapılır diye merak edenler ve öğrenmek isteyenler için tüm detaylarıyla bu yazımızda anlatıyoruz.

Borsa Piyasası Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır?Borsa günümüzün kazandıran finans piyasalarından bir tanesidir. Borsa piyasasında yatırım yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren araştırmalar yapmaya başlamalısınız. Ardından demo hesap kullanarak piyasa hakkında deneyim kazanmalısınız. Şimdi sizlere borsa piyasası nedir, nasıl yatırım yapılır detaylı bir şekilde anlatacağım.

Borsa Piyasası Nedir?

Borsa Piyasası Nedir?Borsalar deniz ticaretinin yaygınlaşması ile birlikte hisse senetlerinin el değiştirmesinin de yaygınlaşması sonrasında ortaya çıkmışlardır. Bu nedenle de borsalar hisse senetleri ile birlikte anılmaktadır. Hisse senetlerinin el değiştirmesinde işlem hacminin de artış göstermesi ile birlikte borsa işlemleri için bir binaya gereksinim duyulmuştur ve Belçika’nın Anvers şehrinde ilk borsa binası kurulmuştur.

Borsa, ticaret konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal ve organize olmuş piyasalardır. Borsada yatırım yapmak denilince akla ilk gelen hisse senetleri oluyor. Hisse senetlerinin yanı sıra emtia, döviz gibi yatırım araçlarına borsada yatırım yapılıyor.

Borsaların kurumsal kimlikleri kendilerine özgü kurallarının ve özelliklerinin olmasından kaynaklanmaktadır. Piyasa olarak nitelendirilmesinin neden ise ticari malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı pazarlar olmasından kaynaklanmaktadır. Borsa işlemlerinin ilk yapıldığı yerler olarak da panayır ve pazarlar olduğu kabul edilmektedir.

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?Yatırımcı olmak isteyen kişilerin borsalarda işlem yapmaya başlayabilmesi için öncelikli olarak vadesiz bir yatırım hesabı sahibi olmaları gerekir. Bir banka veya aracı kurumdan bu yatırım hesabı açtırılabilir. Yatırım hesabının açtırılması için gerekli olan evrak ve imzaların ayarlanmasından sonra 2 – 3 iş günü içerisinde yatırım hesabı aktif hale geçecektir. Hesabın aktif hale geçmesi ve hesaba para yatırılması ile birlikte internet üzerinde kişiler anında işlem yapmaya başlayabilirler.

Birikimlerini değerlendirmek için borsalarda işlem yapmaya karar veren kişiler öncelikle borsa eğitimi almalıdır ve yatırım yapmaya bu şekilde başlamalıdır. Öncelikle borsada yüksek kazanç elde edileceğini düşünerek direkt borsalarda işlem yapmaya başlamayı tercih eden kişiler muhtemelen kayıpla karşılaşacaklardır. Bu nedenle de önce borsa eğitimi alınmalı ve borsaların işleyiş mekanizması çözülmelidir. Borsada işlem yapmaya karar verme, borsa eğitimlerinin alınması, yatırım yapılması şeklinde bir yol izlendiğinde borsalarda kazanç elde etmek için çok fazla etken kalmayacaktır.

Borsalarda diğer finans piyasalarına göre daha farklı olan bir emir mekanizması bulunmaktadır. Bu nedenle de borsa aracı kurumların dikkatle seçilmesi gerekir. Borsada alım – satım yapmak isteyen bir yatırımcı emirlerini öncelikli olarak yazılı veya sözlü bir şekilde aracı kurumlara iletmektedir. Buna müşteri emri adı verilmektedir. Aracı kurumlar aldıkları müşteri emirlerini borsa mevzuatlarına uygun bir şekilde düzenleyerek yazılı bir şekilde borsalar iletmektedir ve buna da borsa emri adı verilmektedir. Bazı durumlarda ise yatırımcı, aracı kuruma özgür davranma imkanı tanır ve aracı kurum ile müşteri arasında bir güven bağının olması bu aşamada büyük bir önem taşımaktadır.

Alım – satım işlemi sonucunda teslimat sürelerine göre borsalar vadeli ve vadesiz borsalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Vadesiz borsalarda alım – satımı gerçekleştirilen yatırım aracının güncel fiyatı söz konusu iken vadeli borsalarda Forward, futures ve opsiyon sözleşmeleri olmak üzere 3 farklı sözleşme söz konusudur. Bunun dışında borsalar iş konularına göre de çeşitli sınıflara ayrılmıştır:

  • Döviz işlemlerinin yapıldığı döviz borsaları,
  • Emtia işlemlerinin yapıldığı emtia borsaları,
  • Menkul kıymetlerin işlem gördüğü menkul kıymetler borsaları,
  • Türev araçların işlem gördüğü vadeli borsalar,
  • Özel ürünlerin işlem gördüğü özel ürün borsaları bulunmaktadır.

Özel ürün borsaları yüksek işlem hacmi nedeniyle emtia borsasından ayrılmış olan çeşitli emtiaları içermektedir. Örnek vermek gerekirse; İstanbul Altın Borsası ve İzmir’de bulunan pamuk borsası buna en iyi örnek olacaktır.

Borsalardan yüksek kazanç bekleyen yatırımcıların aynı zamanda yüksek riski de göz önünde bulundurmaları gerekir. Borsaların en genel yatırım felsefesi budur. Bu nedenle de yatırımcıların iyi derecede bilgi, tecrübe sahibi olmaları ve söz konusu riskleri minimum düzeyde tutmayı başarmaları gerekir. Borsa riskleri nelerdir, nasıl önlenir bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
  • eda yilmaz

    Nefis bir yazı yamışsınız, sayenizde ekonomi ve borsa hakkında çok şey öğrendim ve daha öğreneceğim çok şey var.