Borsa Ne Zaman Düşer ve Yükselir?

Borsa Ne Zaman Düşer ve Yükselir?Türkiye’deki ve Dünya’daki pek çok borsayı etkileyen bazı teknik konular vardır. Ticari faaliyetlerde kırılmalar, ekonomik göstergelerin zayıflama eğiliminde olması, ülkelerin kredi notlarında düşüş ya da negatif eğiliminde olması, faiz artırım kararlarının açıklanması veya bu yönde sinyallerin gelme eğiliminde olması, ekonomik krizin etkilerin ciddi şekilde hissedilir aşamalara ulaşması borsaların düşmesini tetikleyebilir.

Eğer gelişen bir ülkedeyseniz, gelişmiş ülkelerdeki tüm olumsuzluklar ya da olumlu haberler sizleri de etkileyecektir. ABD’nin alım gücü zayıflıyor ve işten çıkarmalar artıyor ise, diğer ülkelerin buraya ihracat hedeflerinde küçülmeler olabilir. Türkiye’deki bazı firmaların 2008 krizinde önemli ve büyük ölçekte rakamlarla işten çıkarma eğiliminde olduklarını biliyoruz.

Açığa satışların ivme kazandığı bu dönemlerde krizin etkisini yoğun olarak yaşadık ve ABD’nin vatandaşların bir çoğunun ekonomik durumunun detaylıca araştırılmadan ev kredisi verilmesi ve bu paraların alacaklarının sigorta şirketlerine satılması gibi konuların detaylarını çok sonradan öğrendik.

Borsalarda Yükseliş Eğilimi Hangi Aşamalarda Gerçekleşebilir?

Tekrar 2008 krizine bakmakta fayda var. Sert düşüşlerin toparlanması oldukça uzun sürdü ve bunu tetikleyen bazı ekonomik anlamda yardım paketleri etkili oldu. Her ülke için bunu söylemek mümkün değil ve bazılarında kriz halen derin yaralar açmaya devam ediyor. Euro bölgesini ele alırsak, temel analiz anlamında takip etmeniz gereken sanayi, ticari faaliyetler, küçülme rakamlarının biraz daha azalması, işten çıkarma oranlarının azalması, satın alma gücünün artması, ihracat rakamlarının eski seviyelere doğru hareket etmesi… borsaların yükselmesine sebep olmuştur.

Kar satışları ve sert tepkiler 2008’deki gibi halen olmadı, fakat bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Şu açıdan bakabilirsiniz. Her ülke için önemli bazı hassas veriler vardır. Bunların 10 tanesinden 8-9 tanesinin olumsuz şekilde geldiğini ve diğer ülkelerinde aynı etkiyi gösterdiğini düşünün! Sizce borsa piyasası yükselebilir mi?

Ülkelerin Temel Analizlerini Takip Etmelisiniz!

Herhangi bir ülkede hisse senedi alıyor ya da satıyorsanız, takip etmeniz gereken o ülkedeki dinamikler olduğu gibi gelişmiş ülke ya da bölgelerdeki datalardır. Zor olmadığını ve sizin için anlık olarak bildirilen sistemlerin Forex piyasasında ücretsiz olarak çalışır durumda olduğunu belirtmek istiyoruz. Temel analiz yeteneğinizi perçinlemek için bazı eğitim kitapları, seminerler, bazı örnek ve gerçek videoların ne derecede etkili olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Ya da 2008’deki kriz dönemindeki veriler ile senetler ya da paritelere ne şekilde etki ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn