Banka Karları Eriyor mu?

Banka Karları Eriyor mu?Borsa İstanbul’da işlem gören mevduat bankalarının ilk çeyrek karlarının % 18 oranında azaldığı ve 8,6 milyar lira gerilediği açıklandı. Mevduat bankalarının, 2014 yılının ilk yarısında net dönem karı, 2013 yılının aynı dönemine oranla % 18 oranında azaldı.

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Mevduat Bankaları – Haziran 2014 Raporu, Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlandı. 12 mevduat bankası, 8.400 şube ve 149.969 personelle sektördeki şube ve personelin % 75’i bu raporu temsil ediyor. Rapora göre borsada işlem gören mevduat bankalarının Haziran 2014 itibariyle sektör toplam aktifleri içerisindeki payı bir önceki çeyreğe göre değişmedi ve % 74 oranında. Aynı dönemde toplam krediler içindeki payı ise % 77 olarak gerçekleşti. Toplam mevduat içindeki payı ise % 82 oranından.

Borsada işlem gören mevduat bankalarının toplam aktifleri ise Haziran 2014 raporuna göre % 18 artarak 1 trilyon 283 milyar liraya yükseldi. Yılın ilk yarısında likit olan aktiflerin 2013 yılına göre % 26 oranında büyüdüğü görülüyor. Yılın ilk çeyreğinin ardından ikinci çeyrekte para piyasasından alacaklar kalemindeki yüksek oranlı büyüme de devam ediyor.

Aynı döneme ait menkul değerler cüzdanı % 8, krediler ise % 18 oranında artış gösterdi. Kredi büyümesi, bilanço büyümesi üzerinde belirleyici rol oynamaya devam ediyor ve son alınan önlemler ile birlikte bir miktar yavaşlama olduğu biliniyor.

2014 yılı Haziran ayı itibariyle mevduat dışı kaynaklar, toplam kaynakların % 22’sini oluşturmakta. 2014 yılının ilk çeyreğindeki yıllık büyümesi % 4’e gerileyen özkaynaklardaki artış hızı ise % 13 oranına yükseldi. Borsada işlem gören mevduat bankalarının toplam öz kaynakları 143 milyar lira.

Yabancı para aktiflerinin toplam aktifler içersindeki payı % 34; yabancı para pasiflerin toplam pasif içerisinde payı da % 41 seviyesinde. Bir önceki çeyreğe göre bakıldığında ise Türk lirasının değer kazanması yabancı para varlıkların aktif ve pasiflerin içerisindeki paylarının gerilemesine neden olduğu görülüyor.

Son olarak faiz gelirlerine gelecek olursa; 2014 ilk çeyreğinde borsada işlem gören mevduat bankalarının faiz gelirleri % 23 oranında arttı. Faiz giderleri ise % 53 oranında. Net faiz geliri % 1 oranında gerilemek durumda.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn