Altın Toparlanmaya mı Hazırlanıyor?

Altın Toparlanmaya mı Hazırlanıyor?2013 yılında göstermiş olduğu kötü performans sonrasında altın fiyatları hemen herkes tarafından soluksuz takip edilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında düşüş göstermeye başlaması sonrasında altın ons fiyatı 1,900 dolar seviyelerinden 1,180 dolar seviyelerine kadar düştü.

Yeni yılına gelmesiyle birlikte yatırımcıların fiyatların yükseleceğe dair bir umut beslemesi sonucunda bir miktar yükseliş gösteren altın fiyatları 1,300 dolar seviyelerinde stabil kaldı. Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerginlikler ise altının Nisan ayına yükselişle girmesini sağladı. Yükselişler geçtiğimiz yıldan bu yana en iyi performans olarak kaydedildi.

1,400 dolar seviyesine yakınlaşan altın fiyatları teknik göstergelerde beklenen yükseliş nedeniyle bu hafta başında bir miktar düştükten sonra tekrardan toparlandı. Bazı yatırımcı ve analistlerin değerlendirmeleri sonucunda altın 2 haftanın en düşüğünü test etti. Bugün ise 10 ayın en düşük fiyatlarından yükselerek 1,300 dolar seviyesini test etti.

Ukrayna’daki kriz nedeniyle güvenli yatırım araçlarına talebin artması nedeniyle altın dünden bu yana yükseliş gösteriyor. Aynı zamanda ABD verilerinin beklentilerin altında kalması da altının yükselişini destekledi. Spot külçe altın fiyatları 1,287.25 dolar seviyesinden işlem görmeye başladı. 22 Nisan tarihinde ise 1,277 dolar ile 11 Şubat tarihinden bu yana görülen en düşük seviye görülmüştü.

Dünya piyasalarında görülen huzursuzluklar, gerginlikler, gelişen piyasaların çıkışı, ABD’nin toparlanma hızının yavaşlaması gibi endişeler altının yılbaşından bu yana % 6,9 oranında yükselmesini sağladı. 2013 yılında görülen 30 yılın en kötü performansından sonra altın fiyatları yükselişe geçti.

ABD’de görülen toparlanma sonucunda FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonu 2013 yılında altının kötü performans sergilemesinin öncelikli nedeni. Bu spekülasyonlar nedeniyle altın % 28 oranında değer kaybı gösterdi.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn