Altın Kayba, Dolar Kazanca Yöneldi

Altın Kayba, Dolar Kazanca YöneldiAltın, FED etkileri ile dalgalanmaya ve değer kaybetmeye devam ediyor. FED’in faiz tahminlerini yükseltmesi sonucunda doların güçlenmesi ve metale yönelik değer koruma talebinin azalması sonunda altın, sert bir düşüş kaydetti. Son sekiz ayın en düşük seviyelerine düşmesinin ardından altın, 3. haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Altın fiyatları, Amerikan ekonomisinin toparlanmasının hız kazanması üzerine, yılın ilk çeyreklik kaybına yaklaştı diyebiliriz. Amerikan Merkez Bankası’nın faizleri kayda değer bir süre daha sıfıra yakın tutacağının sözünü verse de, politika yapıcılar 2015 yılından itibaren faiz tahminlerini arttırdı. Uzmanlar ise faizlerin artacağının kesin olduğu bir dönemde altına ilgi olmayacağından bahsediyor. Ayrıca ekonomide iyi gelişmelerin yaşanması, yatırımcıların güvenli yatırım aracına olan ihtiyaçlarının kalmadığı da belirtiliyor.

Spot altın ons fiyatı 1,225.15 dolar seviyelerinde gezindikten sonra 1,224.50 dolar seviyesine geriledi. Dün ise 1,216.03 dolar seviyesi ile 2 Ocak tarihinden bu yana görülen en düşük seviyesini gördü. Altının 14 günlük RSI göstergesi yedinci gün üst üste 30 seviyesinin altında kaldı. 2013 yılı Haziran ayından bu yana en uzun 30 seviyesinin altında seyreden altın, teknik analizlere göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yakında yükselmeye başlayabileceği anlamına geliyor.

FED tarafından yapılan açıklamalar sonrasında dolar ise, Japon yeni karşısında 6. haftalık kazancına ilerliyor. Dolar endeksi yükselişi 5. Haftaya taşımaya hazırlanıyor ve Hazine Tahvili faizi Amerikan Merkez Bankası’nın faiz oranı tahminini yükseltmesinin ardından artış gösteriyor. Japon yeni ise, önemli para birimlerinin tümü karşısında, Japonya Merkez Bankası guvernörü Haruhiko Kuroda’nın enflasyonun % 2’ye gelene kadar parasal genişlemenin devam edeceğini açıklaması ile zayıflamaya devam ediyor.

Amerikan doları, yen karşısında 109.46 seviyesine yükselerek 2008 yılı Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Ardından % 0,3 oranında yükseliş daha gösterdi ve 109.05 yen seviyesine yükseldi. 12 Eylül tarihinden bu yana dolar, % 1,6 oranında yükseldi ve 6. Haftalık kazancına doğru ilerliyor. 27 Aralık tarihinden bu yana en uzun süreli kazanç dönemine doğru ilerliyor.

Dolar, Euro karşısında % 0,1 oranında yükseliş ile 1,2908 dolar seviyesine ulaştı. Bu hafta % 0,4 oranında yükseliş gösterdi.

Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
  • selami

    Oldukça güzel bir yazı olmuş. Dolar ciddi kazandırdı, ancak altının son 50 yılın zirvesine tırmanması özellikle yastık altı altıncılarının köşeyi dönmesine neden oldu.